ČESKÁ APATYKA|RODINNÁ LÉKÁRNAČtvrtek 27. července 2006Nastavit Apatykáře jako domovskou stránku Přidat Apatykáře k oblíbeným položkám|RSS
Úvodní stránka
TIP APATYKÁŘE
Neptejte se: "Kolik doplácím?" Ptejte se: "Jak to mám brát?"
KOMENTÁŘ APATYKÁŘE

Víc pruh, víc adidas...

ČLeK vydala tiskovou zprávu, ve které varuje před nákupem léčivých přípravků na tržnicích. Uvádí některé oblasti v severních Čechách, ve kterých se určité "hity" léčivých přípravků objevily. Příslušné kontrolní úřady, kupodivu, nic zásadního nezjistily (kromě ojedinělých prodejů). Místní však vědí, že tato situace není jen tam, ale v celé pohraniční oblasti od jihu až na sever. Jde o veřejné tajemství, že vietnamští trhovci obohatili svůj sortiment a vyšli tak zřejmě vstříc MZ a jeho pojetí zajištění "zásobování" obyvatel léčivými přípravky. Jednoduše již před časem sami určitý typ "výdejen" vytvořili. Kdoví, možná se naše MZ inspirovalo právě zde. Co na tom, že cenová regulace, kterou musejí lékárny běžně dodržovat, zde neplatí a prodejci nejen, že neví, co prodávají, ale navíc neumějí česky, takže o poradenství nemůže být ani řeč. Kšeft je kšeft a určuje jej poptávka. Současná situace však mimo jiné vyvrací i "specifickou" logiku našeho MZ, že léčivé přípravky jsou u nás "tak drahé" jako nikde v Evropě. Proto si je k nám asi jezdí kupovat již značná část německé populace (obdoba agroturistiky). Prostě něco shnilého je v našem trhu s léčivy a nebude to jen léková vyhláška. Nicméně někdo těm trhovcům musí léčivé přípravky prodat a distributoři to asi nebudou...
Projekt Rodinná lékárna [nové okno]
O ČEM SE MLUVÍ
Německo - holandská zásilková lékárna přebírá lékárnu
Další tah holandské internetové lékárny Doc Morris vyvolal v Německu nový rozruch, převzala totiž veřejnou lékárnu v Saarbrückenu.
(Vloženo: 23.07.2006)

Slobodné povolanie - ide o prežitok alebo prežitie?
Komentář víceprezidenta SLeK PharmDr. Jána Valjana, který se zamýšlí nad pojmem svobodné povolání z pohledu lékárníka. Zejména dnes, v době tzv. svobody a demokracie, jde o zamyšlení poměrně zajímavé.
(Vloženo: 16.07.2006)

Elektronická zdravotní karta v Německu nebude dříve než v roce 2008
Po optimistických prohlášeních německé ministryně zdravotnictví přichází reálné vystřízlivění - podle odborníků nebude elektronická zdravotní karta v Německu zavedena dříve než koncem roku 2008.
(Vloženo: 09.07.2006)

Rakousko - neodůvodněná panika ohledně lékařských domácích lékáren
Spor Rakouské lékárnické a lékařské komory graduje - lékaři straší obyvatele na venkově krachem praxí a nedostatkem zdravotní péče. Jádrem sporu jsou lukrativní lékařské domácí lékárny.
(Vloženo: 25.06.2006)

Švýcarské drugstory chtějí participovat na trhu preskripčních léčiv
Ve Švýcarsku, podle Asociace švýcarských drugstorů, chtějí drugstory vstoupit na trh s preskripčními léčivy. Avšak zájem samotných supermarketů i lidí je minimální.
(Vloženo: 18.06.2006)

DALŠÍ: Home-Service a Domácí lékárna, Slovenská lékárnická krize 2003, e-Recept, EP uznal zvláštní povahu léčiva...
ZDRAVÍ
Tipy pro rodiče při samoléčbě volně prodejnými léčivými přípravky (VPLP)
Rodiče si často u podání léčiva dětem neuvědomují některé souvislosti. Přinášíme 10 rad, kterých by se při podání léčivého přípravku dětem měli držet.

Ptejte se svého lékárníka na volně prodejné léčivé přípravky
Do lékáren mnohdy přicházejí pacienti ovlivnění reklamou, aniž by si však uvědomovali, zda je jimi vybraný léčivý přípravek pro ně vhodný a jak jej mají správně užívat, aby jim pomohl. Ptejte se tedy svého lékárníka.

Otázky ohledně léčivých přípravků, na které by se měli ptát všichni pacienti svého lékárníka
Všichni občas musíme do lékárny zaskočit alespoň pro něco na nachlazení, proti rýmě, na žaludek apod. Bohužel, málokdo si uvědomí, že by se měl lékárníka na některé věci zeptat, aby případně nedošlo k nepříjemným událostem.

DALŠÍ: Léčivé přípravky ovlivňující pozornost, Přehled fototoxických léčiv, Pozor na léčivé přípravky s obsahem paracetamolu, Platnost receptů...
LÉKÁRNY, LÉKÁRENSTVÍ
Zdravotnické profese v lékárně
Víte, s jakými pracovníky se můžete setkat v lékárně? Chcete se stát lékárníkem nebo farmaceutickou asistentkou a nevíte kde studovat?

Nemocniční lékárenství
V naší zemi se můžete setkat s veřejnými, ale také nemocničními lékárnami. Nemocniční lékárenství je specializovaný obor, který má nezastupitelnou úlohu v zajišťování komplexní lékárenské péče, především pro lůžková zdravotnická zařízení.

Česká lékárnická komora
Česká lékárnická komora je profesní apolitickou stavovskou samosprávnou organizací. Vznikla na základě zákona 220/1991 Sb. a vykonává především dohled nad odbornou úrovní a etikou svých členů - lékárníků.

DALŠÍ: Charta Evropské lékárny PGEU, Tipy před návštěvou lékárny, Systémy lékárenské péče v zahraničí...
PRO LÉKÁRNÍKY
Adresované politikom
Diskuzní vystoupení PharmDr. Jána Valjana, víceprezidenta Slovenské lékárnické komory na konferenci Budúcnosť verejného lekárenstva.
(Vloženo: 22.04.2006)

Sprosté slovo farmacie
Své dojmy ze sobotního Lékárnického sněmu, který se věnoval aktuální situaci v lékárenství přibližuje ve svém komentáři Mgr. Stanislav Havlíček.
(Vloženo: 12.03.2006)

Lékárnický happening
Výzva lékárníků Plzeňského kraje ostatním lékárníkům jako reakce na současnou situaci.
(Vloženo: 19.02.2006)

DALŠÍ: Bezpečná e-komunikace, Jak a kde získat certifikát k e-podpisu, Seriál o práci na Internetu, Semináře, kontinuální vzdělávání...
VŠEOBECNÉ PODMÍNKY
ISSN 1214-0252
Copyright © 2000-2006 PharmDr. Martin Dočkal
Prohlášení vydavatele, Přístupný web, e-podpis

Dodržujeme zásady HONcode pro důvěryhodnost poskytovaných zdravotních informací. Ověřit platnost
HONcode accreditation seal.
Ctíme standardy:
W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested

Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována či publikována bez výslovného souhlasu autora!
VÍTE O TOM?
Exkluzivní nabídka stojatek z Kuksu pro čtenáře Apatykáře [nové okno]
KRÁTKÉ ZPRÁVY

Rozhodnutí ÚOHS bylo nezákonné

Krajský soud v Brně ve věci žaloby ČLeK proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ze dne 11.10.2005, kterým byla ČLeK uložena pokuta 500.000 Kč vydal rozsudek, kterým rozhodnutí ÚOHS jako nezákonné zrušil a vrátil mu věc k dalšímu řízení. Celá kauza byla iniciována nevydáním osvědčení k výkonu funkce odborného zástupce pro provozovatele lékárny společnosti Droxi a.s. ÚOHS musí pokutu vrátit a navíc zaplatit i náklady soudního řízení. Více zde.
- - -

Ministr podepsal lékovou vyhlášku

Ministr zdravotnictví podepsal lékovou vyhlášku, která začne platit od srpna. Kvůli pozdnímu termínu je zjevné, že do lékáren se číselník úhrad dostane 1-3 dny před platností. Pacienti tak mohou reálně očekávat nárůst doplatků.
- - -

Ředitel SÚKL odvolán

Ministr zdravotnictví odvolal ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv MUDr. Šmída. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že ústav neplnil zadané úkoly. Nahradil jej jedním ze svých poradců.
- - -

Hrozba nucené správy

Ministr zdravotnictví začal správní řízení se zdravotní pojišťovnou Metal-Aliance a pohrozil jí nucenou správou z důvodu nerozeslání nových smluv zdravotnickým zařízením.
- - -

Boots zfúzoval s AU

Skupina Boots a společnost Alliance UniChem se dohodly na společné fúzi. Její dokončení se předpokládá koncem července. (Zdroj: PJ)
- - -

Ředitel HZP odstoupil

Na základě vlastní žádosti odstoupil 27.6. z vedení Hutnické zaměstnanecké pojišťovny její dosavadní ředitel Ing. Zdeněk Vrožina, MBA. Více v tiskovém prohlášení.
- - -

ČLeK a APL proti vyhláškám

ČLeK osloví poslance kvůli podání ústavní stížnosti na vyhlášku, kterou ministr zdravotnictví zavedl tzv. výdejny léčiv. Zahraniční majitelé lékárenských řetězců z Asociace provozovatelů lékáren chtějí řešit situaci mezinárodními arbitrážemi.
- - -

Pojišťovny údajně zadržují peníze

Ministr zdravotnictví obvinil zdravotní pojišťovny, že vybrané peníze na zdravotní pojištění chtějí ve druhém pololetí místo na úhradu péče použít k jiným účelům.
- - -

HON v Googlu

Certifikát HON code akreditovaných webů se bude ve vyhledávači Google objevovat u certifikovaných webů. Dohodly se na tom obě společnosti a cílem je upřednostňovat kvalitní medicínské informace před komerčními.
- - -

Nová vyhláška

Začala platit nová vyhláška MZ, která upravuje smluvní podmínky se zdravotními pojišťovnami, sjednocení doby splatnosti faktur na 30 dnů a mj. zavádí u praktických lékařů a stomatologů povinnou ordinační dobu 35 hodin týdně.
- - -

MAFS kritizuje lékovou vyhlášku

MAFS kritizuje novou lékovou vyhlášku, která by měla platit od 1.8. Podle něj budou tisíce pacientů doplácet výrazně vyšší doplatky za léčivé přípravky. Není totiž jistě, zda firmy sníží už tak nízké ceny svých léčiv. Asociace generických výrobců se k plánovanému snížení úhrad zatím nevyjádřila.
- - -

MZ rozvrací síť lékáren

Česká lékárnická komora a Asociace provozovatelů lékáren ostře vystoupily proti nové vyhlášce vytvářející nerovné podmínky na trhu pro stávající lékárny a nový typ lékáren-výdejen. Více zde.
- - -

Drahá léčiva jen odborníci

Zdravotní reformy v sousedním Německu zavádějí nové podmínky pro předepisování drahých a speciálních léčiv. Budou je moci předepisovat jen odborní lékaři či specializovaná oddělení.
- - -

Veto zákona o péči o zdraví

Prezident vetoval zákon, který měl přinést podstatné změny do zdravotnictví tak, jak si je představoval ministr zdravotnictví Rath. Odborná veřejnost s ním však nesouhlasila. Zákon tudíž platit nebude, protože nová sněmovna již nemůže veto přehlasovat.
- - -

Smlouvy do konce roku 2007

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny rozhodla, že smlouvy s poskytovateli zdravotní péče v původním znění budou prodlouženy do konce příštího roku. Dosavadní smlouvy končí všem zařízením na konci června, jejich prodloužením chce pojišťovna překlenout dobu, než budou dojednány smlouvy s novými podmínkami.
RUBRIKY
- Úvodní strana
- Lékárenství
- e-Lékárenství
- Zdravotní téma
- Novinky na trhu
- Apatykářův blog
- Na co se ptáte
- Otázka pro...
- Slovenské pastorále
- Historie lékárenství
- Ekonomická poradna
- Lékárny na internetu
- Bylinky
- Pro ženy
- Diskuse
- Info pro lékárníky
- Inzerce
- Odkazy
- Kontakty
- Nápověda
TÉMATICKÉ PŘÍLOHY
- Individuální příprava
- Lékárnické sci-fi
- Mýty o lékárenství
HLEDAT NA WEBU
ANKETA APATYKÁŘE
Jaký dopad budou mít výsledky voleb na zdravotnictví?


Počet hlasů: 207
další ankety...
NEJNOVĚJŠÍ DISKUZE
- K článku Alergie...
- Pityriasis liche...
- K článku Rakousk...
- Fevarin50
- K článku Rakousk...
- K článku Fototox...
- K článku Msta, n...
- K článku Bradavi...
- samoopalovací kr...
- K článku Finančn...
- Crohnova nemoc
- K článku Kopřiva...
- společné zdanění...
- hubnutí a štítná...
- K článku Péče o ...
NEJČTENĚJŠÍ
- Medvědice lékařsk...
- Pásový opar (herp...
- Metody plánovanéh...
- Menstruace
- Stárnutí kůže
- Choulostivý probl...
- Bez černý
- Máta peprná
- Šalvěj lékařská
- Mykóza
- Bradavice
- Meduňka lékařská
- Fototoxické a fot...
- Léčivé přípravky ...
- Má právo lékárník...
PARTNEŘI
Megafyt [nové okno]SCA Hygiene Products [nové okno]