Zeměplocha - Novinky 2014

říjen

08. 10. 2014 - DOTISK SÉRIE O JOHNNYM

Kategorie: Knihy


31. 10. 2014 v nakladatelství Talpress vyjde dotisk celé trilogie příběhů o Johnnym s novou obálkou od Paula Kidbyho. Podle zpráv od nakladatele by ještě před Vánoci měl vyjít zeměplošský román Raising Steam (Stoupající pára).

JOHNNY: JEN TY MŮŽEŠ ZACHRÁNIT LIDSTVO

Johnnymu Maxwellovi je teprve dvanáct, ale jeho starosti by mu možná nezáviděl leckterý dospělý. Rodiče spolu v poslední době nevycházejí právě nejlépe, ve škole má práce až nad hlavu, a ke všemu se ještě stane zvláštní věc, která mu zkomplikuje život. Johnny, jako většina dětí v jeho věku, rád hraje počítačové hry. Když se ve hře Jen ty můžeš zachránit lidstvo dostává do finále a má zničit poslední lodě zlých mimozemšťanů, objeví se na obrazovce jeho počítače nápis: „Nestřílejte, vzdáváme se". Mimozemšťané požádají Johnnyho o pomoc proti krvežíznivým lidem, kteří se je snaží vyhubit. Kniha je prvním dílem z volné trilogie o Johnnym. Další tituly se jmenují Johnny a mrtví a Johnny a bomba.


JOHNNY A MRTVÍ

Druhý díl volné trilogie o Johnnym. Tentokrát Johnny zjistí, že on jediný je schopen vidět duchy mrtvých lidí pohřbených na místním hřbitově. Dozví se, že magistrát chce hřbitov zrušit, pozůstatky mrtvých přestěhovat a vzniklé pozemky zastavět. Když to oznámí svým novým známým, dojde mezi nimi k velkému zděšení. Oni se stěhovat nechtějí a jsou pro to ochotni leccos podniknout. Bohužel, jejich svět je nehmotný, a tak si musí vypomoci telekinezí a podobnými metodami, které fungují v obou světech, jako třeba telefony, televize a počítače. Být mrtvý neznamená být hloupý, proto začíná lítý boj o hřbitov, který je jejich domovem.JOHNNY A BOMBA

Třetí díl volné trilogie o Johnnym. Když Johnny Maxwell a jeho kamarádi našli paní Tachyonovou, místní žebračku, specializovanou na vybírání popelnic, věděli, že musí něco udělat. Byli ochotni pomoci jí jakkoliv, nebude-li to ovšem dýcháním z úst do úst. Jenže paní Tachyonová nemá jen vrzající vozík, který všude tahá s sebou, a několik igelitových tašek s pochybným obsahem. Tahle paní vlastní klíč k různým časům, různým epochám, včetně válečných dnů v Anglii roku 1941. Johnny a jeho přátelé a počítačová kamarádka Kirsty, se tentokrát ocitají v časovém příběhu, v němž jde o mnoho.Sdílet na Facebooku

07. 10. 2014 - VÍTE, ŽE... (RUDÁ SMRT)

Kategorie: Víte že..., Maškaráda


Fantom pařížské opery měl na maškarním plese kostým „Rudé smrti“, podobné šaty si oblékl Smrť, když přišel pro Sardelliho:

Fantom opery
„Tato osoba měla dlouhý šarlatový oděv a na umrlčí hlavě Ohromný klobouk s péry. Nápodoba umrlčí lebky byla výborná. Kumštýřská chasa ji holdovala a blahopřála…vyptávala se, u kterého mistra, v kterém ateliéru, často navštěvovaném Plutém, udělali, nakreslili a nalíčili tak krásnou umrlčí lebku. I sama Smrtka to musela uznat. Člověk s umrlčí hlavou, s pernatým kloboukem a v šarlatovém odění vlekl za sebou ohromný plášť z rudého veluru, jehož plamen se táhl královsky po parketu. A na tomto plášti byl zlatými písmeny vyšitý nápis, který každý četl a opakoval nahlas: *Nedotýkejte se mne. Jsem Rudá smrt*“

Maškaráda
„Byl oblečen v červené: rudý oblek s rudou krajkou, rudé boty se sponami z rubínů a rudý klobouk se širokým okrajem, zdobený rudým perem. Opíral se dokonce o dlouhou poutnickou hůl natřenou na rudo, ozdobenou pod rudou hlavicí rudými pentlemi. Jenže na někoho, kdo si dal takovou práci s přípravou svého kostýmy, ošklivě zanedbal svou masku. Byla v hrubé podobě lebky, jakou byste dostali skoro v každém obchodě s divadelními rekvizitami – Sardelli dokonce viděl provázek, který cizinci přidržoval masku na hlavě.“

by Aludneva

Sdílet na Facebooku

září

30. 09. 2014 - ANKH-MORPORSKÁ KOMETA

Kategorie:


INZERCE:

Největší hostinec ve městě, U ex-Prokopnutého, nyní Zašitého, bubnu, podle slov majitele, Broadmana Jr., snižuje ceny a zavádí slevové akce. “No řekněte sami, chtěli byste U bubnu přijít na buben? Proto tento týden dáváme ke každému osmému pivu sáček buráků zdarma!”

Sacharóza Rezámková


Sdílet na Facebooku

26. 09. 2014 - NOVINKY OD COLINA SMYTHE, AGENTA TERRYHO PRATCHETTA

Kategorie: Terry Pratchett


Colin přiletěl do Prahy především kvůli derniéře představení Soudné sestry v Divadle v Dlouhé. Bylo to poprvé, kdy hru viděl naživo, doposud to bylo jen ze záznamu. V průběhu jeho návštěvy jsme měli několik příležitostí promluvit si s ním o Terrym Pratchettovi – hlavně o jeho zdravotním stavu a projektech, na kterých pracuje.

Zdravotní stav Terryho Pratchetta

Zdravotní stav Terryho Pratchetta se v posledních měsících bohužel zhoršil a nemoc mu neumožňuje cestovat na delší vzdálenosti, natožpak létat. To je také důvodem jeho nepřítomnosti na derniéře. Bohužel musel (i když jen velmi nerad) odvolat účast i na mezinárodním setkání fanoušků v Manchesteru (International Discworld Convention - DWCON). Na programu byl ale předtočený rozhovor, na jehož podobě se podíleli fanoušci zasláním zajímavých otázek.

Knihy

Terry Pratchett nepřestává pracovat, naopak, s velkým elánem tvoří nové knihy. Samozřejmě už nemůže vlastnoručně nebo na klávesnici psát, ale diktuje. Využívá software a hlavně svého asistenta Roba Wilkinse, který je dalo by se říct jeho tvůrčím společníkem.
• Ve stádiu rozpracovanosti je 5. kniha z řady o Toničce, ve které se má objevit i Bábi. Název je The Shepard´s Crown (Pastýřská koruna). Podle počátečních dvou kapitol, které nám Rob přečetl, se máme na co těšit.
• Terry Pratchett zároveň pracuje i na své biografii, "protože kdo jiný než on sám ví o všem zajímavém, co zažil".
• Kniha Dragons at Crumbling Castle, která vyšla nyní v září, je souborem 14 povídek pro mladé čtenáře, které Terry Pratchett vydával v časopise Bucks free press v 60.-70.letech. Povídek existuje víc než 70, takže Colin předpokládá, že bude vydán minimálně jeden další soubor povídek.
• CZ novinka - ke konci roku 2014 vydá Talpress znovu knihu Kobercové, tentokrát s vlastnoručními kresbami Terryho Pratchetta z doby, kdy je napsal. Knížku v originále jsme viděli a už se nemůžeme dočkat, až si tento vánoční dárek pořídíme.

Filmy

Mort - jak asi víte, již dlouhé roky se vedla jednání o vytvoření animovaného filmu Mort s jedním “nejmenovaným” americkým studiem. Představy studia o postavách a ději byly neslučitelné s názory autora, takže byl společný projekt nakonec zrušen. Ale nyní je připraven nový nezávislý tým – scénárista, distributor, produkce (vč. rozpočtu). V plánu je třídílná minisérie, tentokrát s živými herci.
Městská hlídka – “CSI: Ankh-Morpork” - série 12x1h epizod. Projekt je nastartován, scénář se neustále vylepšuje, natáčet by se mělo buď v Londýně nebo v blízkém okolí. Může se s tím ale začít až v roce 2015 kvůli rozpočtovému plánu BBC. Dobrou zprávou ale je, že na odvysílání prvního dílu nebudeme muset čekat až na konec natáčení, epizody by měly být uvolněny do vysílání postupně.
Dobrá znamení – s projektem se pořád počítá, bude pro TV, je zajištěn tým pro vytvoření scénáře, vysílán by měl být do konce roku 2015
Dodger – je v dlouhodobém plánu natočit film
Úžasný Maurice – Terry Rossio, který pracoval na Shrekovi a Pirátech z Karibiku, je velkým fanouškem Terryho Pratchetta a přislíbil účast na projektu. Bude to plně animovaný snímek.

Divadlo

Divadlo v Dlouhé – napadlo nás, že díky výjimečnému hudebnímu talentu souboru by mohli nastudovat Těžké melodično. Už jsme lobbovali u režisérů Hany Burešové i Štěpána Otčenáška, Colin Smythe jim dal 2 roky na rozmyšlenou a přípravu, poskytnutí práv velice rád zařídí. Také ho napadlo, že by nebylo marné pokusit se získat přímo scénář Stephna Briggse, z jehož adaptací se vychází, k hostování v DvD.

by Dalila

Sdílet na Facebooku

23. 09. 2014 - VÍTE, ŽE... (KUPEC BENÁTSKÝ)

Kategorie: Víte že..., Nevídaní Akademikové


„Jsem si jistý, že ti můžu pomoci Tóny. Ano, máš pravdu, jsem ork, ale nemá snad ork oči? Nemá snad ork uši? Nemá snad ork ruce a nohy?
„Jo…zatím,“ zasyčel Tóny a vrhl se na něj.


Srážova slova se nápadně podobají replice ze Shakespearovy hry Kupec benátský, kde ve třetím dějství Shylock říká: „Nemá snad žid oči? Nemá snad žid ruce, tělesné ústrojí a tvar, smysly, pocity a vášně?“

by Aludneva

Sdílet na Facebooku

20. 09. 2014 - FILM MUSIC PRAGUE

Kategorie: Akce
Už třetí ročník festivalu FILM MUSIC PRAGUE opět přinese spoustu hollywoodské filmové hudby, atraktivní hosty a znovu pomůže výzkumu rakoviny v Masarykově onkologickém ústavu v Brně. Tam putuje výtěžek všech částí programu (galakoncertů a projekcí). V minulých letech do Prahy zavítali oskaroví skladatelé Rachel Portman (Čokoláda), Jan Kaczmarek (Hledání Země-Nezemě), Nicholas Hooper (Harry Potter) nebo Ilan Eshkeri (Hvězdný prach). I letos zveme atraktivní skladatele. Neváhejte s koupí vstupenky, zažijete spoustu zábavy a pomůžete dobré věci!Sdílet na Facebooku

18. 09. 2014 - CONIÁŠ ZA DVEŘMI

Kategorie: CONy
Potkali se dva (třeba u Kolína). Slovo dalo slovo, minuty plynuly a najednou už seděli na zahrádce, hřáli se na sluníčku (jsme optimističtí, takže byl teplý a nedeštivý podzim), popíjeli z korbelů pěnivý mok a bylo jim dobře. Kolem létali draci a vzducholodě a pochodovali trpaslíci a elfové a mágové a vůbec bylo hezky.
„Kam se chystáš o víkendu?“ zeptal se První.
„Tam co každý rok touhle dobou,“ odpověděl Druhý.
„A to je?“
„Přece na CONiáše!“
První se zamyslel. Už párkrát o téhle akci slyšel. Samou chválu, samozřejmě (přece si do píárka nenapíšeme nic ošklivého – i když to ošklivé bychom si stejně museli vymyslet). Chvíli o tom přemýšlel, a pak se zeptal: „A na co se letos těšit?“
Druhý vytáhl odkudsi magický pergamen. Kouzelnými runami tam stálo:

• 10.00-11.00 – Soňa Hadravová, Marta Pilniková: Kdy už tam budeme? (o fantasy pro děti)
• 11.00-12.00 – Václav Štupalský: Fantastické cesty z pravěku až do měsíce prostředky a způsoby rozličnými i krajně roztodivnými, jak pravdivě zachyceny na pásu celuloidovém byly
• 12.00-13.00 – Michael Bronec: Tolkien a nejen cesta tam a zase zpátky
• 13.00-14.00 – Pavel Boháček: Projekt Hydronaut – Cesta na dno lidských možností
• 14.00-15.00 – Fantastika na cesty - panelová diskuze o audioknihách: Jiří Pobuda (Straky na vrbě), Štěpán Kopřiva (Wolker a Volf), Vilma Kadlečková se zástupci nakladatelství (OneHotBook) a Vojta Hamerský (Království mluveného slova) + křest nové audioknihy Stín modrého býka
• 15.00-16.00 – Ondřej Neff: Jak se chodí v botách Julese Verna
• 16.00-16.30 – Jana Šouflová: křest knihy "Svitky z Londýnského mostu"
• 16.30-18.00 – Jan Kantůrek: Nepokoušejte se okrást Zavazadlo aneb jak se cestuje na Zeměploše.
• 18.00-18.30 – Michael Bronec, Martin Stručovský: křest antologie "Excelsior, gentlemani!"
• 18.30-19.00 – vyhlášení výsledků literární soutěže "Rokle šeré smrti" a výsledků soutěže Cesta kolem knihovny...
• 19.00-20.00 – Cestování za magií s Leošem Kyšou
První se zamyslel. Neznělo to špatně, ale Druhý si ještě přisadil: „A k tomu deskovky a nějaké další hry, nějaké stánky, výstavka knižních obálek, den pro výměnu knih, Knihovna na konci světa nebo třeba skvělý moderátor.“ Zatímco vyprávěl, zvedl se od stolu a zamířil směrem k Praze. „Jestli chceš čekat na Godota, klidně si tu zůstaň, ale já jdu na CONiáše!“

A co vy? Dorazíte? Nečekejte na Godota, přijďte na CONiáše! Sobota 20. září v Ústřední knihovně na Mariánském náměstí od desíti do osmi. Pro čtenáře knihovny zdarma, pro ostatní za osmdesát korun. Více na stránkách Městské knihovny hl. m. Prahy nebo na Facebooku.

Videoupoutávka (Youtube)

Sdílet na Facebooku

11. 09. 2014 - DERNIÉRA SOUDNÝCH SESTER V DIVADLE V DLOUHÉ

Kategorie: Soudné sestry


Koncem divadelní sezóny 2013/14 se fanoušci Terryho Pratchetta rozloučili s posledním zeměplošským počinem v oblíbeném Divadle v Dlouhé: Soudné sestry. Představení v hlavní roli s Naďou Vicenovou (Bábi Zlopočasná), Jaroslavou Pokornou (Stařenka Oggová) a Klárou Sedláčkovou-Oltovou (Magráta Česneková) se hrála od dubna 2001. Diváci ji tak mohli obdivovat celých třináct let.

Za tu dobu se na jevišti stalo ledacos. Smrťovi se rozbily přesýpací hodiny, několikrát trochu hořelo (včetně derniéry), Klára Oltová stihla být dvakrát těhotná (scéna, kdy se Magráta diví, co že to mají chlapi společného s porodem, hned dostávala nový rozměr) a Stařenka Oggová jezdila po jevišti na kolečkovém vozíku. Soudné sestry v Divadle v Dlouhé zkrátka obecenstvo bavily a přitáhly k divadlu mnohé současné věrné diváky. I sám Sir Terry o nich po premiéře, které se osobně účastnil, prohlásil, že se jedná o nejlepší zpracování jeho hry.

Poslední představení si herci patřičně užívali, hra opět vtáhla obecenstvo do děje a svou energií dobíjela při pátku divákům baterky. Závěrečná děkovačka pak přivodila několik nostalgických slz na tváře účinkujících i v hledišti.

Naštěstí po krátké pauze následovala zábava, která veškerý sentiment zahnala. Divadlo připravilo tombolu (v režii Smrtě Petera Vargy) a dražbu (pod taktovkou Jiřího Wohanky) rekvizit, ze které si členové Klubu Terryho Pratchetta odnesli domů několik vylepšováků do obýváku: chrlič, kostým divadelní čarodějky, čarodějnickou křišťálovou kouli nebo Felmetův pilník. V dražbě pak Elen vydražila Felmetův pás cudnosti, Rauskův kamarád kostým Magráty a Talaš přímo Velkou A’Tuin. Představení, tombolu i dražbu si s námi užil i manažer Terryho Pratchetta Colin Smythe, který si domů odvezl soupravu mučicích nástrojů (ty, které začínají na P, D, H a Š) a vydražil hlavní artikl celé dražby – Smrťovu kosu. Určitě si užil spoustu legrace, když to všechno protahoval letištní kontrolou.

Nezbývá nám tedy, než za všechny Pratchettovy fanoušky naposledy poděkovat Divadlu v Dlouhé a režisérce Haně Burešové za to, že ve velkém stylu přivedla Zeměplochu na česká jeviště a držela se jí dlouhá léta. Stále pevně věříme, že se na divadelní prkna v Dlouhé čarodějky, mágové, hlídka, Smrť nebo jiné postavy Pratchettova světa někdy vrátí.

by čajinka

Sdílet na Facebooku

STARŠÍ NOVINKY NALEZNETE V ARCHIVU >>>