Aktuality

Do lesa za tisíc korun?


Zapsáno 08.07.2007 19:59:07

Když jsem na začátku  května hleděl na borovanskou úřední desku, nevěřil jsme svým očím. Od konce dubna je mi zapovězeno jít do lesa se projít, na houby, borůvky, přesadit doubek ze zahrádky... Zákaz má platit v období od  30. 4. do 30. 7. 2007 (tedy do poloviny prázdnin!), ale již teď se objevují hlasy, že dojde k prodloužení.

Krajský úřad Jihočeského kraje se rozhodl na návrh Lesů ČR, lesní správa Nové Hrady „vyloučit vstup do lesa za účelem obecného užívání lesů občany, na pozemky ve vlastnictví České republiky s právem hospodaření státního podniku Lesy České republiky Hradec Králové, lesní správa Nové Hrady.

Konkrétně ty nacházejících se ve správních obvodech měst Nové Hrady, Trhové Sviny, Žár u Nových Hradů, České Velenice a  Suchdol nad Lužnicí a dále obcí Borovany, Čížkrajice, Horní Stropnice, Hranice, Jílovice, Kamenná, Ločenice, Mladošovice, Ostrolovský Újezd, Petříkov, Slavče, Svatý Jan nad Malší, Střížov nad Malší, Komořice, Mokrý Lom, Římov, Strážkovice, Benešov nad Černou, Besednice, Malonty, Pohorská Ves, Dvory nad Lužnicí a Nová Ves nad Lužnicí.“

Oficiálním důvodem zákazu je odstraňování následků orkánu Kyrril, tedy rozuměj těžba a odvoz dřeva. Do nejvíce postižených míst v Novohradských horách je asi problém pustit turisty současně s těžkou lesáckou technikou. Ale zákaz vydaný plošně je nesmyslný. Třeba v podhůří Novohradských hor by šel uplatnit jen na zcela konkrétní lokálně omezená místa. Takto až příliš připomíná úřednický alibismus, co kdyby… Nebo také abychom neviděli pod prsty dřevařským firmám?  Zákazové cedule sice z okrajů lesa rychle mizí, ale policisté prý potkavší turisty skutečně vyhánějí. A již se dali slyšet, že třeba houbaře v porostu již budou pokutovat. Tisícovkou.

Edvard Sequens, CallaKlíčová slova: , , , ,  | 2 komentáře


Komentáře

  1. Radek Pomije, LČR KI Č.Budějovice, pomije.oi28@lesycr.cz zapsal 10.07.2007 21:03
    Dovolím si reagovat z pohledu druhé strany. Pro začátek pár faktů. Po lednovém orkánu na LS Nové Hrady bylo polámáno dle odhadu 750 000 m3 dříví, což představuje cca 6-ti násobek běžné roční těžby dle LHP. Nejvyšší orgán státní správy lesů , MZe, nařídil zpracovat toto množství do konce roku, tzn. 6x větší množství techniky a lidí na zpracování než se pohybuje v běžném roce. Zpočátku jsme se domnívali (pracovníci LČR), že lidi mají rozum a do takto nebezpečné oblasti nebudou vstupovat. Bohužel, opak byl pravdou,a tak jsme došli k závěru učinit tento pro veřejnost nepopulární krok a požádat Krajský úřad o zákaz vstupu veřejnosti do lesa. Vaše poznámka o nesmyslnosti plošného zákazu není také zcela pravdivá. Ano, máte pravdu, že jsou některé okrajové části kde orkán nezpůsobil žádné škody. Je si třeba ale uvědomit, že tudy může vést lesní cesta, po které probíhá odvoz dříví a kde se pohybuje minimálně 6x více nákladních aut než v běžném roce. Včera, 9.7.2007 jsem spolu s lesním správcem projížděl některé části Novohradských hor. Ke konci června bylo již zpracováno 500 000 m3 polomového dříví a přesto v některých partiích zůstává stále ještě mnoho dříví nezpracováno. Bohužel se toto dříví musí opět dostávat do vnitrozemí zase přes již zpracované a podle Vás již turistům přístupné části. Pokud by jste viděl situaci kolem lesních cest (předpokládám, že jste neviděl, neboť jste zákazu dbalý občan), kdy projíždíte úseky cest z obou stran lemovanými vysokými hráněmi zpracovaného dříví a nevíte co se na vás může "vyřítit",možná by jste nám dal za pravdu.
  2. os zapsal 21.07.2007 20:13
    ...diky za doplnujici informace, bez kterych by puvodni zprava postradala ponekud smysl....za dnesniho socialniho klimatu bych se nedivil, ze kdyby doslo ve verejnem lese k urazu,Lesy by mohly byt pohnany k zodpovednosti za to, ze neudelaly vsechno aby bylo urazu zabraneno....ze "hazely" nic netusicim obcanum ony proverbialni "klacky pod nohy"....


(vložit i odkaz na web a e-mail »)

   Prohlédnout komentář